Sigaranın neden olduğu hastalıklar

SİGARANIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

 

 1. Boğaz Kanseri: Boğaz kanseri vakalarının %80’inin sebebi sigaradır.
 2. Bağımlılık: Nikotin maddesinin bağımlılık yaratıcı özelliği en tehlikeli uyuşturuculardan olan eroine çok benzer.
 3. Göğüs Kanseri: Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.
 4. Prostat Kanseri: Sigara içmek bütün bu tarz kanser türlerinin %40′ının temel nedenidir. (www.elvedasigara.net)
 5. Rahim Kanseri: Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.
 6. Şeker Hastalığı: Sigara içmek, vücudun insülin salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.
 7. İlaca Karşı Bağışıklık: ilaçların yararlı etkileri sigara nedeniyle perdelenir veya daha düşük yapıcı etki gösterir. Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.
 8. Kangren: Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok daha az oksijen yayılır. insan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni mecburen iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacakların kaybedilmesi ihtimali bulunur.
 9. Erken Yaşlanma:Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, ciltte kırışıklıklara sebep olur. Ayrıca dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksız görünür. Saçlarda güçsüzleşme ve incelme daha hızlı görülür.
 10. Mide Kanseri: Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazla görülür.
 11. Kulak Enfeksiyonları: Sigara içenlerin çocuklarının kulaklarında oititis hastalığı daha sık karşılaşılan bir hastalıktır ve bunu tetikleyen yine sigaradır.
 12. Çocukluk Solunum Problemleri: Annesi veya babası sigara içen çocuklar, 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatürre gibi hastalıklar ki bazen ölüm riski bile vardır.)
 13. Kısırlık: Kadınlarda doğurganlığı azaltan ve erkeklerde sperm kalitesini bozan yine sigara tiryakiliğidir. Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi bile çocuk olmaması riskini 3 kat arttırır.
 14. Kalp Hastalıkları: Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski sigara içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır. (www.elvedasigara.net)
 15. Diş Kaybı: Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür. Dişlerinizin saılığında bile sigara önemli bir faktördür.
 16. Emphysema: Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85’i sigaradandır. (ciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. ilerleyen aşamalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinesine bağlanmak zorunda kalabilir.
 17. Karaciğer Kanseri: Karaciğer kanseri hastalıklarının % 80’i sigaradandır.
 18. Gırtlak Kanseri:Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya neden olabilir.
 19. Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması: Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır. Nesiller üzerindeki sigaranın yıkıcı etkisi istatistiklere yansımaktadır.
 20. Ağız Kanseri: Ağız kanseri hastalıklarının tamamına sigara yol açar.
 21. Menopoz: Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.
 22. Yemek Borusu Kanseri: Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir. (www.elvedasigara.net)
 23. iyileşme Zorluğu: Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır. Buradan da anlaşılacağı gibi sigara kullananların Hücre yenilenmeleri de oldukça yavaştır.
 24. Sırt ve Bel Ağrısı: Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen yegane faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.

Ülkemizde de birçok kişi sigara içmekte ve her yıl sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle birçok insan hayatını kaybetmektedir. Yaşam standartlarınızı düşüren ve hatta yok eden bu kötü ve zararlı alışkanlıktan kurtulmak için her zaman yanınızdayız. Detaylı bilgi için web sitemizi inceleyebilirsiniz.

Unutmayın; Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için sigaradan uzak durmak geleceğe dönük olarak alabileceğiniz en güzel karar olmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp 7/24 İletişim