Sabah ilk iş olarak neden Sigara içme ihtiyacı hissedilir?

Sabahları kahvaltıdan önce veya kahvaltı niyetine güne sigara ve çay, kahve içerek güne başlayan tanıdığınız mutlaka vardır. Peki ama bu insanları sabah ilk iş olarak sigara içmeye iten sebep nedir?

Sigara bir bağımlılıktır ve bu günümüzde artık herkesçe bilinmektedir. Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi dopamin seviyesinin yükselmesi ve alçalmasıyla ilgili bir durumdur.

Nikotin, duman olarak vücuda alındıktan yaklaşık 15 saniye sonra ağız, burun ve akciğerlerin mukozal dokusu tarafından emilir ve kan akışı ile beyine nakledilir.

Nikotin yapı bakımından asetilkoline benzer ve nikotinik asetilkolin reseptörlerine bağlanır. Bu reseptörler ligand kapılı iyon kanallarıdır, hücre içine sodyum veya kalsiyumun girmesi sağlanır, bu reseptörlerin uyarılması sonucu dopamin salgılanması başlar. Nikotin aynı zamanda adrenal bezlerini uyarır. bu durum asetikolin salınımını arttırır, sonuçta dopamin salınımı artar, kalp hızı ve kan basıncı artar, kişi kendini iyi ve mutlu hisseder (asetilkolin iskelet kaslarını uyarır yani kasılmayı tetikler).

Benzer mekanizma kokain, metamfetamin gibi uyarıcılarda da görülür. bunların yoksunluğunda vücut eksikliğini hisseder çünkü dopamin salınması düşer. Dopamin, beyindeki birçok bölgeyle etkileşen ve kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlayan bir etkiye sahiptir. dopaminin salınmasını sağlayan her şey kendimizi mutlu hissetmemizi sağlar. benzer etkiyi kahvedeki kafein de yapmaktadır. Spor veya sevdiğimiz hobiyi yapmak da hepsi dopamini uyarır. (ekşisozluk)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp 7/24 İletişim